Koszulki Black Metal na scenie
Koszulki Black Metal należą do najbardziej ekstremalnej odzieży na rynku metalowym, głównie ze względu na kontrowersyjne wzory i ekstremalne grafiki, niekiedy zawierające odwrócone krzyże, runy i inne symbole. Skomplikowane loga zespołów oraz często mocne hasła z antychrześcijańskim lub/oraz antysystemowym przesłaniem powodują, że jest to odzież wyróżniająca się z tłumu.

Scena Black Metal, ilość zespołów i projektów ( często jednoosobowych) na świecie oraz w Polsce jest bardzo duża. Ponieważ najbardziej oddani jej są twórcy tworzący swoją muzykę w podziemiu, to koszulki takich projektów są najtrudniejsze do dobycia. Jeśli się ukazują, to w wersjach limitowanych, dostępne w bardzo wąskim gronie, wypuszczane w formie kolekcjonerskiej i rzadko kiedy przeznaczone na większy zarobek.
Przyjęło się, że koszulki black metalowe zazwyczaj robione są na prostych, tanich „szmatach”, po najniższych kosztach na tzw. „gotowcach”. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Przede wszystkim cena do której przez lata przyzwyczaili się metalowcy oraz łatwa dostępność tych produktów na rynku. Wytwórnie i podziemne dystrybucje często nie chcą inwestować dużych pieniędzy w profesjonalnej jakości merch, ponieważ biznesowo im się po prostu to nie opłaca. Podziemny Black Metal to niszowa branża, marginalna i przeznaczona dla wybranej grupy ludzi, dlatego tak popularna jest odzież zespołów produkowana na tanich, kiepskiej jakości koszulkach.

Oczywiście należy wspomnieć, że znane firmy tj. Fruit of the Loom, Adler czy Gildam mają w swoich katalogach ciuchy “z wyższej półki”, jednak niewielu wydawców decyduje się na nie, głównie ze względu na wygórowaną cenę.
Gramatura i 100% bawełna – Hasło marketingowe
Kolejnym mitem znanym od lat jest teza, że o jakości koszulki decyduje gramatura. Jest to kompletna bzdura, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i realną jakością materiału.
Gramatura określa GRUBOŚĆ i wagę materiału, ale czy gruba zawsze oznacza dobra? W bardzo gorące dni, bardzo grube i ciężkie koszulki (np. 220 g/m²) nie zawsze się sprawdzają, a wręcz bywają uciążliwe.
Podobnie jest z bawełną. Niemal każda koszulka w swoim opisie ma teraz 100 % bawełny, ALE pytanie, jakiej jakości jest ta bawełna? Czy zawiera dodatkowo inny materiał, np. poliester, wiskoza itp. Jak zachowuje się po praniu?

Do oceny jakości koszulki zalicza się też krój, wykończenie, sposób uszycia, dodatkowe elementy, szwy itp. Jakość koszulki określa się jak widać na różne sposoby, a jej ostateczna ocena zależy od wielu szczegółów.
Tak więc podsumowując, czasami koszulka o gramaturze 140g/m², uszyta z wysokiej jakości bawełny jest o klasę lepsza od koszulki 200 g/m² i o jej jakości nie świadczy wcale grubość.
Nadruk
Najbardziej popularnym i trwałym nadrukiem od lat jest „sitodruk” i w 99% koszulki black metal wypuszczane są w tej technologii. Wyjątkiem są nadruki na koszulkach sportowych lub oddychających. Inną znaną techniką nadruku jest DTG, ze względu na bardzo szczegółowy nadruk, jednak trwałość takiego nadruku jest ograniczona i zdarza się, że po kilku nieodpowiednich praniach koszulka nadaje się do wyrzucenia.
Koszulki black metal Stronghold

W Stronghold wyśrodkowaliśmy jakość materiału w stosunku do gramatury i ceny. Wypuszczamy koszulki o grubości 180 g/m² lub 200 g/m² uszyte z bardzo dobrej bawełny. Nasze koszulki są też profesjonalnie wykończone, zawierają dodatkowe metki i wszywki, a nadruki są bardzo szczegółowe i przemyślane. Jak na warunki „podziemne” jakość jest bardzo dobra, ale takie też mieliśmy założenia zakładając Stronghold Clothes.
Nie zapominajmy, że produkcja w takiej jakości jest dość kosztowna, a zarobek z tego znikomy. Dlatego ważne jest wasze wsparcie, abyśmy mogli i chcieli wydawać kolejne produkty w przyszłości. Robimy to z pasji do ekstremalnej muzyki, klimatu i naszej wspólnej zajawki!
Zespoły
Do tej pory wydaliśmy limitowane koszulki i inny merch następujących zespołów z podziemia:
Nasz fanpage: https://www.facebook.com/strongholdclothesandmusic
Ekipa Stronghold Clothes and Music.



